\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\"\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\"
Magazin:
Hayallerinizdeki Prefabrik Evler
www.prefabrikyapi.com
prefabrik yapıSektörde 25 yıllık tecrübeyle üretilen her türlü iklim koşullarına dayanıklı estetik görünümlü prefabrik evler...
Zara'nın Başı Zara Markasıyla Belada

 Giyim markası Zara’nın şarkıcı Zara için Türk Patent Enstitüsü’ne açtığı dava Yargıtayca onandı. Inditex S.A.’nın 2009’da Ankara 2. Fikri ve Sınaî Haklar Hukuk Mahkemesi’nde açtığı davanın dilekçesinde, şirketin 15 yıl önce ‘Zara’ markasınınTürkiye’de tescili için Türk Patent Enstitüsü’ne (TPE) başvurduğu ve markanın artık Türkiye’de tanındığı belirtilmişti. TPE, İspanyol Zara ile sanatçı Zara’nın hizmetlerinin farklı olduğunu ve isimlerinin tüketiciler nezdinde karışıklığa yol açmayacağını belirterek davanın reddini istemişti. 28 Nisan 2003’te ‘Zara’ ibaresinin tescili için TPE’ye başvuran sanatçı Zara’nın avukatı da bu ismin müvekkili tarafından 1998’den yılından beri kullanıldığını belirtmiş, davacı markanın Türkiye’de tanınmış bir marka olmadığını öne sürmüştü.
Mahkeme yargılama sonucunda sanatçının Zara adını 1998’de takma ad olarak aldığını sonrada nüfus kaydına tescil ettirdiğini belirtti.Mahkeme sanatçının Zara markasının reklam gücünden haksız biçimde yararlanacağını ve satışlarını arttıracağını da kararında açıkladı bu sebeble davayı kısmen kabul etti.Hakim sanatçının ismini sadece sanatsal faaliyetlerde kullanmasına diğer alanlarda kullanmasına ise izin vermediğini belirtti.İspanyol marka mahkemenin kararını temyiz etti.Yargıtay 11.Hukuk Dairesi mahkemenin kararını onadı.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Anahtar Kelimeler
ZaraInditex

Adriana yeni sevgilisiyle el ele
Adriana Lima, gizemli bir adamla el ele yürüdü.

Haberi Oku